BŘEZOVÁ letní tábory

Největší zážitkový park v ČR
Outdoor Resort

Letní tábory, jak poznat ty dobré? Fakta a mýty.

Každoročně se s blížícím létem v tisku i v rádiu objevují pořady na téma, jak vybrat pro dítě správný letní tábor. Stejnými radami o správném výběru letního tábora se to hemží i na nejrůznějších webech. Proč nám jsou tyto pořady a rady často k smíchu?

Letní tábory a jejich výběr, aneb "rady chytrolínů"

Každoročně zachytíme v rádiu či v tištěných či on-line médiích nějaký rozhovor na téma: "Jak správně vybrat letní tábor". Tyhle pořady mají jedno společné. Je to jako nějaké "retro" vysílání a kdyby nám někdo tvrdil, že je z archivu pořadů "událo se před třiceti lety" tak tomu budeme klidně věřit. Jaké nejčastěji slýcháme rady ohledně výběru dětských letních táborů, a co bychom vám poradili my?

Letní tábory některých provozovatelů ustrnuly v 80-tých letech

letní tábory některých provozovatelů ustrnuly na programu

Letní tábory jsou už vážně jinde...nebo ne?

Tyto rozhovory mají vždycky stejný scénář. Vždycky se redaktor ptá nějakého "odborníka" na to, jak vybrat letní tábor. První a zásadní problém je většinou právě ve výběru tohoto odborníka. Redaktor si totiž podle našeho názoru často nedá příliš práce zjistit si něco o letních táborech a tak zve většinou ty stejné lidi, jako před dvěma, pěti, či deseti roky. Někoho z DDM či bývalého pionýra. Takže se pak na nás hrnou následující rady, ať rodič vybírá letní tábor podle toho, jestli je či není registrován na hygienické stanici, jestli má důvěryhodného pořadatele, jestli o táboře poskytuje informace takového a takového rázu, zjistit si maximum o provozovateli tábora, jestli mají hlavní vedoucí nějakou akreditaci...a vše pak nenápadně stočí k tomu, že je dobré jet s nějakou tradiční organizací, nejlépe s tou, kterou dotyčný odborník zastupuje. A ještě vám bude neustále opakovat, ať se neřídíte podle ceny. STOP! Teď si vezměte, že takto si budete vybírat vy, dospělí vaši letní dovolenou! Bude volat do Chorvatska na hygienu a živnostenský úřad? Budete zkoumat, kdo je majitelem a provozovatelem hotelu? Jestli je kuchař dostatečně vyučen a delegát akreditován? NE! Budete vybírat úplně jinak. Výše uvedené skutečnosti jsou totiž pro každého profesionálního pořadatele letních táborů takovou samozřejmostí, která ani nestojí za zmínku. Proč to tedy tito "chytrolíni" tak akcentují? Náš názor je, že se snaží veřejnost strašit zlými a nepoctivými pořadateli "průšvihových a na černo pořádaných" letních táborů. Takových táborů již naštěstí poslední dobou ubylo a prostředí se docela vyčistilo, rozhodně však ne díky nějaké legislativě, ale jen a pouze díky trhu...tyto tábory prostě neobstály a tak zanikly. Mimochodem, když už jsme u toho, historicky nejzávažnější kauzy z letních táborů měly hodně často původ u těchto tradičních organizací.

I takto může vypadat zázemí pro letní tábor. Stačí jen chtít a myslet to s letními tábory vážně

U letních táborů věřte "ruce trhu"

Ano, možná jsme toto napsali trochu nadsazeně, a trochu provokativně. Ale je pravda, že tábory, z nichž se často rekrutují "odborníci" typu těch, které jsme pospali výše, jsou jednoznačně už mnoho let na ústupu. Není o ně zájem. I ve městech blízko resortu Březová jsou organizace plné takovýchto odborníků z neziskových či příspěvkových organizací (pozor, zdaleka ne všichni!). jejich tábory stojí polovinu toho, co letní tábory na Březové. jejich tábory a veškeré provozní náklady jsou totiž dotované. A výsledek? Ani všechny dohromady nemají ani polovinu táborníků, kolik jich z těchto měst jezdí na Březovou. Proč? Protože si rodiče zkrátka vyberou to nejlepší.

Rady ohledně letních táborů od nás:

Abychom jen nekritizovali, chceme Vám i my nabídnou několik rad, jak vybrat skutečně dobrý tábor napříč celou republikou a nesáhnout vedle. Seznam rozhodně není vyčerpávající, zaměřili jsme se jen na ty rady ohledně výběru letního dětského tábora, které jinde neuslyšíte:

dětské letní tábory a resort Březová

Jak se řídit podle názvu letního tábora.

Prakticky všichni provozovatelé letních táborů volí moderní názvy. Pod atraktivním názvem se však může skrývat mimořádně nutný program jak z osmdesátých let. Více vám napoví fotky z táborů a program a to, co na fotkách děti dělají. U nás máte jistotu, že název tábora plně koresponduje s jeho programem. Ale to ostatně uvidíte na fotkách z každého daného tábora, i na každodenním facebookové zpravodajství. u nás co název tábora, to vytvořený zcela originální celý svět.

Jak se řídit podle ceny letního tábora

Tvrzení, že cena tábora nemá nic společného s jeho kvalitou není pravdivé. Ano u celoročně pracujících organizací typu skaut atd. je to něco jiného tam se cena určuje přeci jen jinak. Ale u všech ostatních je cena užitečným vodítkem. Mohli bychom se zde bavit o tom, jaké položky jsou rozhodné v ceně tábora, ale zkrátka zde platí že i v nákladech kvalita něco stojí. A pokud provozovatel tábora na trhu obhájí vyšší cenu, je to zřejmě proto, že jeho tábory jsou opravdu velmi kvalitní. Jinak by se na tomto trhu neměl šanci udržet. U ceny letního tábora se ale zajímejte o to, co všechno v ní je.

Letní tábory s příplatky

Na letní tábory s příplatky si dejte velký pozor. Co vypovídají příplatky o provozovateli dětského letního tábora? Podle nás to, že jeho letní tábor není tak dobrý, aby obhájil jeho vyšší cenu. proto nastaví lákavou vstupní cenu, nízkou tak, aby vůbec nad jeho táborem někdo uvažoval a pak se "na to své" dotáhne spoustou příplatků. Takže slíbí v popisu tábora lanové centrum, za které se ovšem připlácí. Připlácí se i za ubytování v chatce, připlácí se za atrakce, připlácí se za všechno. Od takovýchto táborů bychom šli my rychle pryč.

Jak se řídit podle fotek z letních táborů

Zde vám dáme jednu zajímavou radu. Sledujte, jestli je na fotkách vidět středisko a vybavení. To je totiž to, co provozovatel nemá šanci nasimulovat. Sledujte jaké je vybavení tábora, kostýmy...prostě toto. Najednou zjistíte, že názvy a témata mnohých letních táborů poskytovaných různými provozovateli jsou jen prázdná skořápka. Tématický obrázek u názvu tábora stažený z googlu, a spousta fotek, kterým my říkáme "vysmáté děti v lese". Prostě vidíte jen vysmáté děti v nějakém neutrálním prostředí...a nikde na fotkách to, co vás možná čeká..vybydlené středisko ze 70-tých let a program, který by se stejně tak hodil to té samé doby. Znovu použijeme náš příměr s výběrem letní dovolené. Představte si, že by vám v cestovní kanceláři dali katalog, kde by vám tvrdili, že je plný skvělých hotelů a resortů, a byly by tam jen a pouze fotky "vysmátých lidí u moře", ani jedna fotka zázemí.

Další rady ohledně výběru letního tábora

Nabízí provozovatel letního tábora svoje tábory na slevomatech či jiných slevových portálech? nabízí na svém webu neustále nějaké slevy? Znamená to, že má málo táborníků, nebo že mu ubývají. Dali bychom hned ruce pryč. Nabízí provozovatel letního tábora volná místa prakticky na všech turnusech ještě týden před začátkem prázdnin? O jeho tábory zřejmě není ani zdaleka takový zájem, jak na svém webu tvrdí. opět asi důvod k ostražitosti, nebo rovnou dát ruce pryč. Pořádá provozovatel již mnoho let tábory ve stejném středisku a přesto středisko už od pohledu vypadá jako vybydlené JZD? Pak zřejmě není úspěšný, nebo mu nestojí za to to střediska investovat.

Vybírejte letní tábor selským rozumem

Vybírejte letní tábor zkrátka stejně tak, jako si vybíráte rodinou dovolenou. Nenechte ze zmást "odborníky a chytrolíny", kteří z výběru letního tábora dělají něco na úrovni znalostí tajné magie. Není tomu tak. Trh naštěstí v oblasti letních táborů funguje v posledních letech skvěle a sám oddělí zrno od plevele. A pokud si přece jen nejste jisti, pozvěte k výběru vaše děti. Víme že tento článek byl trochu netradiční a trochu provokativní. Ale žijeme zkrátka ve 21. století a i letní tábory musí růst a přinášet nové možnosti a styly. Jen tradice zkrátka nestačí. Hezký den a šťastnou ruku při výběru letního tábora!

letní tábory v resortu březová a bazén

Přečteno: 1929x
STAN - dětské letní tábory, školní výlety, adaptační kurzy, teambuilding
Vysokolanové centrum
Lezecká stěna
Lukostřelba
Bungee-trampolína
Bungee-running
Démonická lanovka
Skok do prázdna
Free fall
Nízká lana
Rafty
Airsoft
Armygame
Paintball
Týmpark
Jákobův žebřík
Larp
Koně
Čtyřkolky
Bazén
Noční hra
Večerní program
Sportoviště
GPS